Wernisaż malarstwa cyfrowego Mikołaja Birka

Pod Górę to cykl obrazów, który narodził się (i wciąż się rodzi) przy okazji prac nad moim następnym filmem animowanym. Obrazy przedstawiają głównie pejzaż, w którym zwykłe zderza się z niezwykłym, a znane z nieznanym. Spoiwem prac jest moja fascynacja przyrodą, analiza codziennej, niemal religijnej tajemnicy, jaka się w niej kryje. W obrazach przewijają się te same wątki, takie jak odziana w czerwony płaszcz postać w trakcie wiecznej wędrówki, pląsające w polu błędne ogniki, puste skorupy zrujnowanych domów, ginących we wszechobecnej zieleni, tworząc jedną, nieokreśloną historię.

Niezmiennie od lat inspiracją dla moich obrazów są okolice rodzinne – Jedlina-Zdrój (i Nowa Ruda) na Dolnym Śląsku, a ostatnio także pogranicze Pogórza Dynowskiego na Podkarpaciu, gdzie mieszkam. Na kilku obrazach pojawiają się też krajobrazy hiszpańskie.

Prace realizowane są w technice malarstwa cyfrowego. Proces ten nie różni się na dobrą sprawę od klasycznego malarstwa sztalugowego, którym zresztą zajmowałem się przez okres szkoły i studiów. Różnica tkwi w materii; nie ma płótna, farby, rozpuszczalnika. Pozostaje esencja – kształt, kolor, kontrast, faktura. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu: oprogramowania oraz tabletu graficznego z piórem, mogę tworzyć obrazy sprawniej, bez toczenia męczącej mnie od zawsze batalii z medium analogowym, przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego, malarskiego charakteru moich prac. U podstaw są zdjęcia, które wykonuję setkami, ale tylko jako referencja, odnośnik; sam obraz powstaje z bieli cyfrowej „kartki”. Oprogramowanie daje mi możliwość mieszania kolorów, wyboru i tworzenia pędzli, reagujących na nacisk, kąt nachylenia czy obrót pióra. Stosuję relatywnie mało typowo komputerowych
„sztuczek” i manipulacji obrazem. Prace, które w ten sposób tworzę, drukuję następnie na płótnie, domykając w ten sposób ich tradycyjny, malarski charakter.

Cykl powstaje nieprzerwanie od 2018 roku.

Wystawę oglądać będzie można przez cały lipiec. Na miejscu dostępny będzie pełny katalog z wystawy.

Wystawa odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Galeria Sztuki Niezależnej
Festiwal Góry Literatury
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda
Gmina Nowa Ruda

Fotorelacja z wystawy

Bądź na bieżąco z wydarzeniami

NEWSLETTER

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *